Завршни испит 2017.
недеља, 14 мај 2017 16:55

 


 

 

Ко може да упише средњу школу?

Сви ученици који заврше основну школу и положе завршни испит могу да наставе школовање кроз средњошколско образовање. Поред средњих стручних школа (електротехника, машинство, грађевинарство, техничке школе…) постоје још и гимназија и уметничке школе. Сви ученици старији од 17 година могу да обаве упис у средњу школу у својству ванредног ученика, док млађи од 17 година уписују средњу школу као редовни ученици. Средња школа није обавезна.

Критеријуми

Рангирање ученика приликом уписа у средњу школу врши се на основу бодова остварених успехом током школовања (максимално 70) и бодова стечених на малом матури (максимално 30). За упис у специјализоване средње школе приликом рангирања узимају се и бодови које су ученици стекли учествовањем и освајањем награда на неком од такмичења на државном или међународном нивоу.

Бодови за средње школе

Укупан број бодова који ће се узети у разматрање приликом уписа у средњу школу остварује се на основу успеха у школи и бодова које носи мала матура. На основу успеха у школи могуће је остварити укупно 70 бодова, док мала матура носи максимално 30 бодова.

Бодови који се добијају за успех рачунају се на следећи начин:

  • успех из шестог разреда множи се са четири,
  • успех из седмог и осмог разреда множе се са пет,
  • сабирањем ова три броја добија се износ бодова за успех у школи.

Бодове које носите из школе, можете израчунати ОВДЕ.

Завршни испит траје три дана:

  • Први дан – српски, односно матерњи језик
  • Други дан – математика
  • Трећи дан – комбиновани тест (задаци из биологије, физике, хемије, историје и географије)

Сва три теста носе максимално 30 бодова, а сваки појединачно највише 10 бодова. Овакав начин бодовања примењује се од школске 2017/2018. године. Информишите се о резултатима мале матуре ОВДЕ.

Ученици могу да стекну и додатне бодове, ако су освајали награде на такмичењима из предмета у осмом разреду.

Успеси на међународним такмичењима носе највише бодова:

  • Прво место – 20 бодова
  • Друго место – 18 бодова
  • Треће место 14 бодова

Успеси на републичким такмичењима носе:

  • Прво место – 8 бодова
  • Друго место – 6 бодова
  • Треће место – 4 бода

Уколико ученик оствари више награда из истог предмета, рачуна се она на којој је освојио више бодова.

Приликом рангирања, ако ученици имају исти број бодова, предност има онај који је носиоц дипломе “Вук Караџић”, затим онај који је освојио више награда на такмичењима и на крају они који су освојили више бодова на завршном испиту.

Упис у музичке школе, уметничке школе и гимназије за таленте

Сви ученици који желе да упишу музичку, балетску или дизајнерску школу, гимназију за ученике са посебним способности као што су филолошка, физичка и математичка, школу у којој се део наставе одвија на страном језику и школу за талентоване ученике (музичка школа за таленте у Ћуприји), полажу и посебан пријемни испит, који се одржава пре завршног испита, на којима се вреднује таленат и знање из области у којој желе да наставе даље школовање.

Ученици који желе да упишу спортску гимназију ослобођени су пријемног испита. Уместо тога потребно је да донесу потврду о оствареним спортским успесима.

Процедура уписа у средње школе

Након објављених резултата завршног испита, сваки ученик израчунава број бодова са којима конкурише за упис у неку од школа. Наредни корак је састављање листе жеља где сваки ученик уписује школу и профил за који је показао највише интересовања. Као прву жељу ученици уносе профил за који имају највише интересовања, друга жеља је профил за који су мање заинтересовани, трећи још мање итд. Редослед написаних школа је битан, јер ће ученик бити распоређен у прву школу за коју буде имао довољно бодова. Неке од препорука су да се на листу напише минимум десет школа, од двадесет колико је највише. Пример попуњене листе жеља погледајте ОВДЕ.

Када се попуњава листа, прво што се уписује је шифра образовног профила и она се преписује из конкурса који је објавило Министарство просвете, баш онако како је тамо написана. Једна од честих грешака је исписивање слова у шифри ћирилицом иако је у конкурсу написана латиницом. Након исписивања, обавезно проверити да ли је шифра тачно написана.

Приликом попуњавања листе потребно је погледати колико су ученици ранијих година имали бодова при упису на одређене профиле, чиме се стиче јаснија слика о шансама да се дете упише на неки од жељених профила.

Битно је нагласити да не постоји универзална таблица или тачан број бодова који су потребни за упис ученика на неки од смерова, већ то зависи од интересовања ученика као и броја бодова које су освојили.

Након предавања листе жеља, чека се распоред ученика, односно редослед кандидата за упис у средње школе. Детаљније о томе погледајте ОВДЕ.

Термине свих уписних дешавања можете погледати ОВДЕ.

Документа за упис

Након објављивања списка и сазнања ко је коју школу уписао, следећи корак је предаја докумената за упис у средњу школу.

Потребна документа су:

  • Извод из матичне књиге рођених
  • Попуњен образац пријаве за упис у средњу школу
  • Сведочанство о завршеној основној школи
  • Сведочанства последња три разреда основне школе
  • Уверење о положеном завршном испиту
  • Сведочанства последња три разреда основне школе
  • Лекарско уверење за упис у средњу школу (није потребно за сва занимања)
  • Дипломе о освојеним наградама

 

Израчунајте бодове које носите из школе

Бодове које сте остварили на основу успеха у шестом, седмом и осмом разреду можете израчунати на нашем порталу, ОВДЕ.

Тестови за малу матуру

На нашем порталу можете радити онлине тестове за припрему мале матуре који ће вам помоћи да се што боље спремите за завршни испит.

Решења тестова за малу матуру

ОВДЕ можете погледати решења тестова са последње одржаног завршног испита.

Календар уписа у средње школе

Термине свих уписних дешавања можете погледати ОВДЕ.



Преузето са сајта    http://srednjeskole.edukacija.rs/mala-matura-upis-u-srednje-skole

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Језик

Serbian English French German Italian Russian