О Сочаници ПДФ Штампа
петак, 01 октобар 2010 00:00

Сочаница је насеље у општини Лепосавић на Косову и Метохији.

Површина катастарске општине Сочаница где је атар насеља износи 1.929 ha. Седиште је месне заједнице Сочаница. Насеље Сочаница последњих година прераста из сеоског насеља у варошицу, налази се 5 km јужно од Лепосавића са десне стране реке Ибар.

Средња надморска висина насеља износи 636м. У писаним изворима село се први пут помиње 1315. године, у повељи српског краља Стефана Милутина манастиру Бањској.

По положају насеље спада у ред разбијених насеља, а по старости спада у групу старијих насеља.

У Сочаници у засеоку Крш-Мала у подножју брда Сокољаче налази се манастир Усековање св. Јована , подигнут 1836. године.

Из 1363. године постоје записи где се помиње и град Галич који се налазио на брду Галич према сочанској цркви, а којег помиње византијски историчар Јован Кинам, летописац византијског цара Манојла Комнена (1143-1180). У насељу Сочаница су и остаци старог римског града Municipium Dardanorum, чији је живот трајао од II до IV века нове ере. Град је захватао површину од 30 ha .

остаци старог римског града

У насељу Сочаница постоји месна канцеларија, биоскоп, библиотека, здравствена станица, пошта и основна осморазредна школа.

Зграда поште и месне заједнице

Амбуланта

Црква